סדרת שומרי הערים

סדרת "שומרי הערים" מבוססת על הרעיון שלכל עיר יש רוח עיר, ולכל הערים יש שומר ערים  שאחראי לסייע להן במידת הצורך, לשמש כאוזן קשבת, תמיכה ועזרה – רק שבדרך כלל הוא לא מסוגל לעזור.

בסדרה פורסמו שתי נובלות, שתי נובלטות ומספר סיפורים קצרים וקצרצרים.

הסיפורים שפורסמו בסדרה, על פי סדר פרסומם:

הפוך, לקחת – הסיפור הראשון שפורסם בסדרה, העוסק בשומר הערים הישראלי ובצרות שלו עם ירושלים, תל-אביב וערים אחרות.
הסיפור פורסם באנתולוגיית הסיפורים "היה יהיה" הרביעית, וזכה בפרס גפן לשנת 2013.

וויסקי בקנקןמהווה פריקוול ל"הפוך, לקחת" (ניתן לקרוא את הסיפורים בכל סדר שהוא). יונתן ומת'יו, שני שומרי ערים לעתיד, מבקרים באירלנד במסגרת טיול סביב העולם, ונשאבים אל המציאות שממנה ניסו להתרחק. הסיפור פורסם באנתולוגיית הסיפורים "היה יהיה" החמישית וזכה בפרס גפן לשנת 2014.

שייק קקטוס חלל – מאות שנים בעתיד, בוטניקאי חלל נרגן ומיזנטרופ, שמעדיף לבלות את כל זמנו עם הצמחים שלו, נאלץ לנסוע לחודש לתחנת ההתיישבות החדשה פנלופי, כדי ללמד את אנשיה לגדל צמחים בחלל. הוא פוגש שם נערה חצופה שמאיימת למוטט את תפיסת העולם שלו. הסיפור התפרסם בשנת 2013 בהמשכים באתר של כנס המדע הבדיוני "מאורות" והיה מועמד לפרס גפן לשנת 2014.

מים בטעם אבק – כשהעיר ניו יורק התפוררה לא היה מי שיציל אותה פרט לאב ובנו, שומר עיר ויורש, שלא דיברו ביניהם כבר שנים. לאחות אותה לא יהיה פשוט לאף אחד מהם. לפני קריאת הסיפור מומלץ מאוד לקרוא את הסיפור הקצרצר "ג'מבה ג'וס" כדי להכיר את הנפשות הפועלות.

קצרצרי ערים

סיפורים קצרים שנועדו להרחיב את עולם "שומרי הערים", על ידי חיבור בין המיתוס של רוחות הערים ושומרי הערים לבין נקודות ציון בהיסטוריה. הפרויקט פורסם במקור בפייסבוק.

כוס מרק חם תל-אביב חולה. יונתן מנסה לטפל בה. הסיפור הראשון ב"קצרערים", שנכתב לכבוד החורף.

בקבוק של גראפה –בשנת 1642, העיר פירנצה מתמודדת עם אובדן, ושומר הערים שלה לא מרוצה. הסיפור נכתב לציון 372 שנים למותו של גלילאו גליליי.

שוקו בשקיתבימים של לחץ ומתח בישראל, שומר הערים מנסה להתמודד עם חובתו ועם גידולו של בנו, יונתן, בן השמונה. הסיפור נכתב לציון 23 שנים לפרוץ מלחמת המפרץ.

ג'מבה ג'וס – אנדי, בנו של שומר הערים האמריקאי, מגיע עם בן זוגו לביקור בסן פרנסיסקו, שהוא חושש מאוד מתוצאותיו. הסיפור נכתב לציון 21 שנים להצגת המדיניות המהפכנית של קלינטון, "אל תשאל, אל תספר", מול הקונגרס האמריקאי.

גביע של מי גשםמתרחש בזמן "וויסקי בקנקן", בתקופה שבה יונתן מטייל באירלנד. הסיפור נכתב לציון סיינט פטריק דיי, המתרחש מדי שנה ב-17 במרץ. מכיל ספויילרים חמורים לסיפור "וויסקי בקנקן", ראו הוזהרתם!

יין הקודש – בשנת 1431, שומרת הערים של צרפת כלואה במגדל גבוה ומחכה להוצאתה להורג על פשעיה כנגד הכנסייה. העיר רואן מנסה לשכנע אותה לברוח. נכתב לציון 582 שנים למותה של ז'אן ד'ארק.

תה של מהפכותפריקוול לסיפור "ג'מבה ג'וס". אנדי, בנו של שומר הערים האמריקאי, מגיע לבוסטון, ונזכר בפעם הראשונה שביקר בה. הסיפור נכתב במסגרת משחק כתיבה פייסבוקי ומוקדש לנועה לחמן. יש גם גרסה מוקראת ומצולמת של השחקנית המוכשרת עדי לויה.

בקבוק בירצפתסיפור ערים קהילתי לכבוד כנס עולמות השנתי למדע בדיוני ופנטסיה, ובו יונתן תמה על התחביבים המשונים של תל-אביב. הסיפור נכתב במסגרת משחק כתיבה פייסבוקי ומוקדש למרים קרייסל. יש גם גרסה מוקראת ומצולמת של השחקנית המוכשרת עדי לויה, ועוד גרסה מוקראת מצויינת של זיו ויטיס.

מי מלח יונתן חולם על עיר שנמצאת עמוק מתחת לפני המים, ומאמין שהיא זקוקה לעזרתו. תל-אביב לא ממהרת לסמוך על העיר הזרה. הסיפור נכתב במסגרת משחק כתיבה פייסבוקי ומוקדש לבועז קרני.

קפה טורקי – רוח העיר של תל אביב עדיין מתאבלת על אריק אינשטיין, שלוש שנים לאחר מותו. הסיפור הוזמן על ידי דפנה קירש במסגרת האתר "פטריאון", ונכתב על פי רעיון של גלי גולן.

גרגור נפץ פאן גלקטי סיפורון ערים קהילתי נוסף. רוח העיר של תל אביב שוב מבקרת באייקון, והפעם מוצאת את עצמה מסתבכת עם הסגל בגלל תקנות הבטיחות החדשות. הסיפור הוזמן על ידי איילת דקל במסגרת האתר "פטריאון".